Atlas Jet

Atlasjet Havacılık A.Ş.14 Mart 2001 tarihinde Öger Holding A.Ş. tarafından kurulmuştur. İç ve Dış Hatlarda Tarifesiz Seferlerle Yolcu ve Yük Taşımacılığı yapmak üzere ruhsatlandırılan Atlasjet, ilk uçuşunu 1 Haziran 2001 tarihinde gerçekleştirmiştir.
Uçuş operasyonuna 2 adet Boeing B-757-200 tipi uçak ile başlayan ve Eylül 2001’de aynı tipte üçüncü uçağını alan Atlasjet, Temmuz 2003 tarihinde yine aynı tipte dördüncü uçağını da filosuna dahil etmiştir.
Nisan 2004’e gelindiğinde, turizm sektörünün güvenilir ve lider şirketleri ETS Tur ve Öger Tur’un güçlerini birleştirmesiyle Atlasjet’te yeni bir yapılanmaya gidilmiştir.
Atlasjet 14 Haziran 2004’te Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından “İç ve Dış Hatlarda Tarifeli ve Tarifesiz Seferlerle Yolcu ve Yük Taşımacılığı” yapmak üzere ruhsatlandırılmış ve 1 Temmuz 2004’ten itibaren iç hatlarda tarifeli seferlerine başlamıştır.
Turizm ve havacılık dünyasındaki son makro gelişmelerden sonra IATA üyesi olan ve IOSA tescilini alan Atlasjet, tarifeli havayolu olarak büyümeye ve bu doğrultuda iç ve dış hatlarda tarifeli sefer sayısını %75-80’e çıkarmaya karar vermiştir.
Öger Grubu, mevcut yapısıyla 9’dan fazla havayoluyla çalışmaktadır ve havayollarına eşit mesafede kalmak üzere karar almıştır. 1 Şubat 2006 itibariyle Öger Grubu’nun Atlasjet’te bulunan % 45’lik hissesi ETS Grubu’na devredilmiştir ve Atlasjet Havayolları Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Murat ERSOY getirilmiştir.
Atlas Jet Hizmetleri

Atlas Jet Haziran 2010 tarihi itibari ile:
İç Hat Tarifeli Uçuş Noktaları:
İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir
Dış Hat Tarifeli Uçuş Noktaları:
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: Lefkoşa
İngiltere: Londra Stansted
İngiltere: Manchester
Hırvatistan: Dubrovnik
Misir: Sharm El-Sheikh;
Yunanistan: Mykonos;
Irak: Erbil; Suleymaniye
Filo
Haziran 2010 itibari ile;
3 Adet Airbus A330
6 Adet Airbus A321
2 Adet Airbus A320
4 Adet Boeing 757
1 Adet Boeing 737
Toplam 16 uçakla hizmet vermektedir. Ortalama uçak yaşı Mayıs 2010 tarihi itibari ile 9.0’dir.

Atlas Jet için 2 cevap

  1. Geri izleme: Havayolu Firmaları ve Havayolları şirketleri | Hava yolları şirketleri

  2. Geri izleme: İzmir adnan menderes havalimanı hava yolları | Hava yolları şirketleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir